Mobil Dostu Bir Web Sitesi İçin 5 İpucu

  • 11 Ocak 2022

Son yıllarda sıklıkla “dijital deneyimin göz ardı edilmemesi gereken bir parçası” olarak tanımlandığını duyduğumuz mobil internet kullanımı, günümüzde bu tanımlamayı çoktan aşıp pek çok internet kullanıcısının önceliği haline geldi. Özellikle de mobil erişimin masaüstünü geride bıraktığı 2016 yılından beri, mobil platformlar hedef kitlelerini yakalamak isteyen markaların dijital pazarlama stratejilerinde önemli bir yer tutuyor. Haliyle web sitelerinin de kullanıcılara bu platformlarda mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için optimize edilmesi zorunlu hale geliyor.

Peki mobil dostu bir web sitesi için ne yapmak gerek?

Tek bir cevabı olmayan bu soru, ancak yazılımdan tasarıma, içerikten kullanıcı deneyimine kadar çeşitli uzmanlık alanlarının bir araya gelmesiyle kapsamlı bir şekilde yanıtlanabilir. Bununla birlikte, yazılım ya da web uzmanı olmadan da sitenizi mobil dostu hale getirmek için kolayca uygulayabileceğiniz birkaç adım mevcut… Yazının geri kalanında, bu adımlara kısaca değineceğiz.

(Listeye geçmeden önce, bu bağlantıyı kullanarak sitenizi Google’ın mobil uyumluluk testine sokmanızı tavsiye ederiz.)

Responsive Tasarım/Tema Kullanın

Sektörde popüler bir Türkçe karşılığı bulunmayan “responsive” kavramı(belki “uyumlu” olarak çevirebiliriz), site içeriğini, kullanıcıya siteyi incelediği cihaza uyumlu bir formatta gösterebilme özelliğini tanımlar. İçeriği değiştirmeden, ziyaretçilerin kullandığı ekrana en uygun şekilde göstermenizi sağlayan responsive tasarımlar, Google tarafından da tavsiye ediliyor ve bu yüzden kullanıcı deneyimi kadar SEO açısından da şart olduklarını söyleyebiliriz. Sitenizi responsive yapabilmek için profesyonel destek alabileceğiniz gibi, hazır tema kullanmak istiyorsanız bu özelliğe sahip olan temaları da araştırabilirsiniz.

Yazı ve Buton Boyutlarına Dikkat Edin

Siteniz mobil cihazlarda masaüstüne kıyasla oldukça küçük bir ekranda inceleneceği için, okuma ve işlem yapma süreçlerini kullanıcılar için olabildiğince kolaylaştırmanız gerekecek. Bu yüzden sitenin önemli bir kısmını oluşturacak olan yazı ve butonların boyutlarının da kullanıcıyı yormamak için iyi ayarlanması gerekiyor. Standart fontlarda en azından 14px değerinde bir yazı boyutu uygun olacaktır. Butonlar ise gözden kaçmamaları ve kolayca tıklanabilmeleri için tasarımı bozmadıkları sürece olabildiğince büyük olmalı… Örneğin Apple’ın buton boyunda önerdiği standartlar 14X14px.

Flash Kullanmayın

SEO için çok da faydalı olmayan Flash, biraz da bu nedenden ötürü yıllar önce popülerliğini kaybetti. Mobil cihazların da bu teknolojiyle arasının çok iyi olmadığı göz önüne alınırsa, Flash kullanımının gerçekten gerekmedikçe mobil uyumlu siteler için tavsiye edilmediğini söyleyebiliriz. Sitenizde Flash kullanmanız, kaybetmek istemeyeceğiniz kadar çok sayıda kullanıcının olası problemler yaşaması anlamına geleceğinden, olabildiğince HTML’ye bağlı kalmanız, ve gerekiyorsa da Flash dışındaki teknolojileri/uygulamaları tercih etmeniz tavsiye ediliyor.

Resim Boyutlarını Optimize Edin

Resim boyutlarını kaliteden ödün vermeden olabildiğince düşük tutmak, yalnızca mobil değil, masaüstü performansı düşünüldüğünde de hem SEO, hem de kullanıcı deneyimi açısından tavsiye edilen bir uygulama. Bununla birlikte, mobil cihazlar genellikle masaüstüne göre daha uzun yükleme süreleri verebildiğinden, bu konu mobil uyumlu sitelerde ayrıca önem kazanıyor. Resim boyutlarını çeşitli araçlar kullanarak optimize etmeniz halinde, sitenizin yüklenme hızını önemli ölçüde artırabilir, ve kullanıcı deneyimine katkı sağlayabilirsiniz.

Deneyimi Mobil İle Kısıtlı Tutmayın

Mobil tasarımınız ne kadar güzel ve efektif olursa olsun, her zaman için sitenin masaüstü versiyonunu kullanmak isteyen kullanıcıları da göz önünde bulundurun ve mobil sitenizde onlara bu seçeneği sunun.(Bu, özellikle de yazının başında belirttiğimiz responsive tasarıma sahip olmayan mobil siteler için çok önemli…) Bazı kullanıcılar -genelde alışkanlıktan dolayı- her zaman için sitenin masaüstü versiyonunu kullanmayı tercih edeceklerdir. Onların deneyimini kısıtlamanın, potansiyel müşterilerinizi kaybetmek anlamına gelebileceğini unutmayın.

Bonus: Düzenli Olarak Uyumluluk Testi Yapın

Bunu yazının başında verdiğimiz linkteki gibi araçları kullanarak yapabileceğiniz gibi, sitenizi mobil bir cihazda kullanıp temel fonksiyonlarını test ederek de yapabilirsiniz. Düzenli olarak sitenizin farklı tip mobil cihazlarda nasıl göründüğünü/nasıl performans verdiğini test ederek, olası sorunların yanı sıra iyileştirmeye müsait noktaları da zamanında tespit edebilir, ve gerekli aksiyonları fazla vakit kaybetmeden alabilirsiniz.