Web Analiz

Dijital çağda, internette yer almak işletmeler için ne kadar önemliyse, web analiz hizmetleri de internette yer alan işletmelerin bu ortamda ne kadar başarılı olduklarını, eksiklerini ve yapmaları gerekenleri görebilmeleri açısından en az o kadar önemlidir. Teknik olarak bakıldığında, günümüzde bir internet sitesi açmak, bir diğer deyişle “internette yer almak” oldukça kolay bir işlemdir. Bununla birlikte, bir internet sitesinden tüm potansiyeliyle faydalanarak markaya maksimum fayda sağlamak, çeşitli alanlarda uzmanlık gerektiren uzun bir süreç olacaktır. Bu süreç boyunca site sahiplerinin ve yöneticilerinin her daim faydalanabilecekleri –ve faydalanmaları gereken- bir hizmet olan web analizi, web sitesinin piyasadaki en önemli iki değişken olan arama motorları ve kullanıcılar ile olan ilişkilerinin detaylı bir haritasını çıkartır.

Web analizi sürecinde mercek altına alınan çok sayıda değişken olsa da, öne çıkan ara başlıkları şu şekilde sıralamamız mümkün:

Markanızın Hedefleri
Marka hedeflerini, genel olarak, markanızın internet ortamında başarmaya çalıştığı şeyler olarak tanımlayabiliriz. Başka bir deyişle hedefler; internette ne, nasıl başarılabilir, öncelikler neler olmalıdır gibi sorulara cevap verir.

Metrikler
Sayı ve oranlar olarak karşımıza çıkan metrikler, bir web sitesinin kaç kişi tarafından ziyaret edildiği ya da ortalama kaç kişiden dönüşüm alındığı gibi kullanıcı etkileşimine dair önemli detayları verir.

Anahtar Performans Göstergesi (KPI – Key Performance Indicator)
Bir çeşit metrik olan anahtar performans göstergeleri; web sitesinin, belirlenmiş olan hedeflere ne ölçüde yaklaşabildiğini sayılar ve oranlar ile gösterir.

Kullanıcı Profili ve Davranışları
Burada web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara dair; sitenize nasıl ulaştıkları, hangi sayfalarda ne kadar vakit geçirdikleri, bir ürün satın alıp almadıkları, nerelere tıkladıkları gibi önemli detaylar verilir. Siz de bu sayede hedef kitlenizi daha iyi tanıyabilir ve siteniz ile nasıl bir ilişki içerisinde olduklarını görebilirsiniz.

Reklam Performansı
Sitenizde yer alan reklamlardan ne kadar verim aldığınızı görebileceğiniz raporlardır. Reklam performansını iyileştirmek ve reklamlardan maksimum verim alabilmek adına önemli bir kategoridir.

Üretilen içerikler, reklam kampanyaları, e-posta bültenleri ve dijital stratejinin diğer önemli elemanlarının, fikir aşamalarında koyduğunuz hedefleri ne ölçüde karşıladığı, nerelerde eksik kaldığı, kullanıcıların ihtiyaçlarına ne ölçüde cevap verebildiği gibi önemli sorulara cevap bulabilmenize ve web sitenizin geleceğine bu bilgilerin ışığında karar vermenize imkan tanıması açısından web analiz, web siteniz ve dolayısıyla markanız için önemini asla yitirmeyecek bir hizmettir.

Markanızın Potansiyelini Arttırın!

Websitenizin ziyaretini veya satışını organik yollardan arttırmak için..

Teklif Al

Referanslar

SEO
Web sitesine, arama motorları aracılığıyla daha fazla ziyaretçi çekilir.
Detay
İçerik
SEO uyumlu olacak şekilde yazı, video ve görsel içerik üretimi yapılır.
Detay
UX
Kullanıcı davranışları analiz edilir, sonuçlara göre tasarım yapılır.
Detay
Web Analiz
Web site metriklerine ve performans raporlarına göre strateji belirlenir.
Detay