ASO Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • 17 Nisan 2014

Bir mobil uygulama tamamlanıp uygulama mağazalarına yüklendikten sonra, pazarlama süreci genellikle sosyal medya, bloglar, ya da paralı reklamlar üzerinden yürütülüyor. Bunlar etkili yöntemler ve yapılmalarında her zaman fayda var. Fakat uygulamanın pazarlanması sürecinde en az bunlar kadar önemli olan app store optimizasyonu(ASO – App Store Optimization), çoğu zaman hem geliştiriciler, hem de dijital pazarlamacılar tarafından ya gerektiği kadar titiz ve kapsamlı bir şekilde uygulanmıyor, ya da tamamen göz ardı ediliyor.

Bu yazıda, üzerine daha çok kafa yorulması gerektiğini düşündüğümüz app store optimizasyonundan, kapsadığı operasyonlardan ve mobil uygulamaların daha geniş kitlelere ulaşmasına nasıl bir katkı sağlayabileceğinden bahsedeceğiz.

App Store Optimizasyonu – ASO –  Nedir? Nasıl Yapılır?

App store pazarlama ya da ASO olarak da geçen app store optimizasyonu, bir mobil uygulamanın, yayınlandığı mobil uygulama mağazalarında yapılan aramalarda daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için yapılan geliştirmeleri kapsar. Yani arama motoru optimizasyonunun web siteleri için yaptığını, app store optimizasyonu da mobil uygulamalar için yapar; sayısı sürekli artmakta olan benzerleri arasından sıyrılıp kullanıcıların yaptığı aramalarda bulunmalarını kolaylaştırır. Bu da daha fazla izlenim, indirme, reklam etkileşimi, paralı üyelik -ya da başka neyi hedefliyorsanız onu düşünün-, kısacası daha fazla dönüşüm anlamına gelir. App store mağazalarını uygulamalara özel arama motorları olarak düşünürseniz, ASO/SEO arasındaki paralellikleri de daha net görebilirsiniz.

Mağazaların uygulamaları sıralarken dikkate aldığı, bu yüzden app store optimizasyon sürecinde üzerine çalışılması gereken pek çok faktör mevcut. Bunlar arasından öne çıkan temel kriterler şunlar:

  • Uygulama ismi(title), URL, açıklama sahası, keyword alanları – Bu alanlar, uygulamayı olabildiğince açıklayıcı bir şekilde tarif ederken aynı zamanda anahtar kelime açısından da zengin olmalılar. Klasik SEO’da olduğu gibi burada da etkili bir anahtar kelime araştırması yapmak gerekiyor.
  • Uygulamanın aldığı puanlar ve yorumlar – Puan ve yorumlar, uygulamayı indirmesi hedeflenen kullanıcıların karar verme sürecinde önemli bir role sahip.
  • Uygulamanın indirilme/silinme sayısı – Puan ve yorumlar gibi, indirilme sayısı da uygulamanın başarısının bir göstergesi, ve bu yüzden kullanıcının karar verme sürecine etki eden bir faktör. Aynı zamanda, indirme sayısı organik arama sonuçlarında elde edeceğiniz pozisyonu da direkt olarak etkiliyor.

Fark etmiş olabileceğiniz gibi app store optimizasyonunun direkt olarak ya da dolaylı yoldan çalışan bileşenleri var. Toplam indirme sayısı, verilen puanlar ve yapılan yorumlar doğrudan sizin kontrolünüzde olan şeyler değil.(En azından ideal olarak değil diyelim.) Fakat işin ödüllendirici kısmı, yeteri kadar emek ve zaman harcayıp diğer optimizasyonları gerektiği gibi gerçekleştirdikten sonra, uygulamanızın kullanıcı etkileşimi artacağından, kullanıcının elinde olan metriklerde de gözle görülür bir hareketlenme olacağı. Bu yüzden, doğrudan optimizasyon yapabileceğiniz kriterleri iyileştirerek, diğer kriterlerdeki performansınızı da dolaylı yoldan artırmanız ve bu şekilde tam bir optimizasyon gerçekleştirmeniz mümkün.

Örneğin uygulamanızın ikonlarını, tanıtım amaçlı ekran görüntülerini kullanıcı için daha ilgi çekici hale getirerek indirme sayısını artırabilirsiniz. İndirme sayısının artması da, uygulamanızın prestijinin artmasına ve aramalarda daha yüksek sıralamalar elde etmesine büyük katkı sağlayacaktır.

App store optimizasyonu da aynı SEO gibi uzun vadeli yaklaşılması gereken; düzenli olarak güncelleme ve performans ölçümü isteyen bir süreç. Geliştiriciler/dijital pazarlamacılar, aslında bir sonu olmaması gereken bu süreç boyunca düzenli olarak sıralamalarını, geri dönüşleri, trendleri, mağazayı ve rakiplerini analiz edip gerekli aksiyonları almalılar. Uygulama mağazalarının sürekli yeni düzenlemeler ve yeni uygulamalar ile gelişip güncellenen dinamik ortamlar olduğu düşünüldüğünde, bunun önemi daha iyi anlaşılabilir.

ASO için Hangi Mağaza Tercih Edilmeli?

ASO, mobil uygulamaların satışının yapıldığı bütün uygulama mağazalarında uygulanabilir. Farklı mağazalar farklı algoritmalara sahip oldukları için de, örneğin Blackberry World’de işe yarayacak bir optimizasyonun Windows mağazasında pek bir anlamı olmayabilir.

Bugün SEO standartlarını oluşturan uygulamalar nasıl arama motorları arasında bir çeşit süper güç olan Google’a yönelik olarak belirleniyorsa, app store optimizasyonu dendiğinde de akla ilk olarak App Store(Apple) ve Google Play geliyor. ASO üzerine yapacağınız araştırmalarda karşılaşacağınız bilgiler de, çoğunlukla bu mağazalara yönelik olacaktır. Bir önceki alt başlıkta verdiğimiz temel kriterler ikisi için de geçerli olsa da, bu iki mağazanın farklı algoritmalara sahip olduğu, ve optimizasyonun da her zaman mağaza özelinde yapılması gerektiği unutulmamalı.

App Store Optimizasyonu Neden Önemli?

Mobil uygulamalar, en çok görüntülenmeyi mobil uygulama mağazaları içerisinde yapılan aramalardan elde ediyor. Bugün, bu mobil uygulama mağazalarında 2 milyonun üzerinde uygulama mevcut. Tabii ki herkes kendi kategorisinde yarışıyor, fakat yine de bu sürekli genişleyen uygulama denizinde kaybolmak tahmin ettiğinizden çok daha kolay. Bu yüzden, uygulamanızın gerçek potansiyeline ulaşabilmesi için, onu en çok arandığı platformda daha “görünür” kılmak zorundasınız. Bunu yapmamak; yüzlerce, hatta binlerce indirme kaybetmeniz anlamına gelebilir.