UX

Kullanıcı deneyimi; müşterilerin marka ile olan ilişkilerini doğrudan etkilediğinden dolayı, bulunduğu sektörden bağımsız olarak her işletmeyi yakından ilgilendiren bir konu. UX(User Experience – Kullanıcı Deneyimi) ya da UX Design(User Experience Design – Kullanıcı Deneyimi Tasarımı) kavramları da, bir ürünü kullanan ya da bir hizmetten faydalanan insanların, bu süreçte yaşayacakları deneyimin kalitesini arttırmaya yönelik, farklı alanlarda yapılan çalışmalar olarak tanımlanabilir.

Müşterilerin, sadece istek ve ihtiyaçlarını karşılamakla yetinmeyip, onlara mümkün olan en iyi deneyimi yaşatabilmek için, bir ürün ya da hizmetin fikir aşamasından tasarımına, sunumundan optimizasyonuna kadar uzanan sürecin farklı noktalarında incelenmesi gereken çeşitli veriler ve göz önünde bulundurulması gereken belli başlı faktörler vardır. Dolayısıyla UX, çatısı altında farklı uzmanlıkları gerektiren farklı disiplinleri toplayan bir kavramdır.

Bu kavramı biraz daha açacak olursak, bilgi mimarisi konseptinin üç ana elemanı olan bağlam, içerik ve kullanıcının –ve tabii ki bunların doğru şekilde kesişmesinin- kullanıcı deneyimi tasarımı sürecinde de önemli bir rol oynadığını görebiliriz. Bu kural ile yola çıkıldığında, başarılı bir kullanıcı deneyimi tasarımının, aşağıdaki özellikleri –onlarla sınırlı olmamak kaydıyla- taşıması gerektiği sonucuna varmak kaçınılmazdır:

  • Kullanışlı olmak.
  • Arzulanır olmak.
  • Bulunabilir olmak.
  • Kolay erişilebilir olmak.
  • Faydalı olmak.
  • Güven verici olmak.

Bir ürün, hizmet, uygulama ya da web sitesi söz konusu olduğunda, yukarıdaki özelliklerin herhangi birinin diğerinden daha önemli ve öncelikli olduğunu söylemek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bu yüzden ideal kullanıcı deneyimi tasarımı, bunları bir araya getirerek maksimum kullanıcı deneyimini yaratmayı ve uzun vadede müşteri – marka ilişkisini sağlamlaştırmayı hedefler. Bu hedefin gerçekleştirilmesinde ise görsel tasarım, bilgisayar bilimleri, psikoloji ve sosyoloji gibi farklı faktör ve disiplinler rol oynar.

Araştırma, üretim ve test süreçlerinde kullanıcı deneyimine gereken önemin gösterilmesi ortaya çıkacak olan ürünün ya da hizmetin, dolayısıyla da markanın kullanıcı gözünde daha değerli bir yere gelmesini sağlayacağı gibi, hatalı ya da yetersiz kullanıcı deneyimi tasarımı da hedef kitleyi oluşturan kullanıcıların başka seçeneklere yönelmesi anlamına gelecektir. Bundan dolayı dijital çağda her marka, oluşturacağı stratejilerde kullanıcı deneyimi tasarımına da gereken önemi göstermelidir.

Markanızın Potansiyelini Arttırın!

Websitenizin ziyaretini veya satışını organik yollardan arttırmak için..

Teklif Al

Referanslar

SEO
Web sitesine, arama motorları aracılığıyla daha fazla ziyaretçi çekilir.
Detay
İçerik
SEO uyumlu olacak şekilde yazı, video ve görsel içerik üretimi yapılır.
Detay
UX
Kullanıcı davranışları analiz edilir, sonuçlara göre tasarım yapılır.
Detay
Web Analiz
Web site metriklerine ve performans raporlarına göre strateji belirlenir.
Detay