Miadı Dolan SEO Teknikleri

  • 11 Ocak 2022

Arama sonuçlarında sıralamanızı yükseltmek ve konumunuzu korumak istiyorsanız, sürekli göz önünde bulundurmanız gereken iki şey var- kullanıcıların beklentileri ve arama motorlarının standartları… Bunların ikisi de zaman içinde değişime uğradığından, bir dönem sık kullanılan belli başlı SEO uygulamaları günümüzde pek bir önem taşımaz hale geldi. Kimi artık önemli bir etki göstermeyen, kimi ise sıralamanızı olumsuz etkileyebilecek olan bu zamanı dolmuş uygulamalardan bazılarına, bu yazımızda yer verdik.

İşte miadı dolan SEO uygulamalarından bazıları…

Anahtar Kelime İçin Anlamdan Kısmak

İki örnek:

Title – Masa | Ahşap Masa | Ev Dekorasyon | El Yapımı Masa

Meta Description – El yapımı masa modelleri, ahşap masa, ev dekorasyonu için ideal el yapımı masa çeşitleri, sitemizde sizleri bekliyor.

vs

Title – Site Adı | Her bütçeye uygun el yapımı ahşap masa modelleri

Meta Description – Web-sitemizde çeşitli ev yapımı ahşap masa modellerine göz atabilir, dilerseniz size özel hazırlanacak masa tasarımları için sipariş verebilirsiniz.

Birinci örnek, arama motorlarının şimdiki kadar kullanıcı odaklı olmadıkları dönemlerde daha tercih edilebilir bir seçenekti. Günümüzde ise kullanıcı deneyimi öncelikli… O yüzden kullanıcıları bilgilendirmek, sitenizde ne bulabilecekleri, nasıl faydalanabilecekleri hakkında onlara olabildiğince bilgi vermek adına, anahtar kelimelerden fedakarlık yapmaktan çekinmeyin.

Her Anahtar Kelime Kombinasyonuna Ayrı Bir Sayfa

Günümüzde hala sık karşılaştığımız bu yöntem, aslında birkaç yıl öncesine kadar kabul edilebilir bir uygulamaydı. Ne var ki son Google güncellemelerinden sonra, her kelime varyasyonuna özel hedefleme yapmaktansa, konu bütünlüğünü bozmayacak tek -ya da olabildiğince az sayıda- sayfa daha tercih edilir hale geldi.

Yukarıdaki maddede verdiğimiz örnek üzerinden gidecek olursak, sitemizde farklı URL’lere sahip aşağıdaki şekilde dört sayfa oluşturmaktansa;

Masa,

Ahşap Masa,

El Yapımı Masa,

El Yapımı Ahşap Masa,

bunları anahtar kelime kullanım stratejisi dikkatle planlanmış, alt başlıklara bölünmüş tek ya da iki sayfada hedeflemek daha mantıklı. Bu konuda sayfa sayısına nasıl karar vermeniz gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşarsanız, bir kullanıcı olarak bu anahtar kelimelerden herhangi birini aratmanız halinde diğerlerini de içeren bir sayfa ilginizi çeker miydi yoksa konu bütünlüğü mü bozulmuş olurdu diye kendinize sorabilirsiniz.

Örneğin bu örneğimiz için dört sayfa yerine tek sayfa olmasa da sitemizin konsepti ile uyumlu olacak şekilde Masa(Ahşap Masa) ve El Yapımı Masa(Özel Üretim Ahşap Masa) şeklinde aynı temada iki farklı kullanıcı grubuna hitap edecek iki sayfa oluşturulabilir.

Yazı İçinde Bold Anahtar Kelimeler

İçerikte geçen anahtar kelimeleri kalın yapmak, eskiden sık kullanılan, günümüzde ise pek tercih edilmeyen ama yine de azımsanmayacak sayıda sitede hala karşımıza çıkabilen bir SEO uygulaması…

Eskiden de ne kadar işe yaradığı tartışmalı olan bu yönteme aslında SEO değil de biraz daha dolaylı yoldan, kullanıcı deneyimi açısından bakacak olursak bazı yazılarda içeriği kullanıcı açısından daha anlaşılır, kolay takip edilebilir kılmak için kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Bilindiği gibi arama motorları artık içerikleri anahtar kelime sayıları ve kullanım şekillerinden çok okuyucu için ne kadar faydalı olduklarına göre değerlendiriyor. Bu yüzden doğru yerlerde doğru şekilde uygulanan bold kullanımlar sayfa için hala ödüllendirici olabilir. Fakat her anahtar kelimeyi sırf anahtar kelime olduğu için bold yapmak da kesinlikle doğru değil.

Meta Tag Keyword Kullanımı

Meta tag’ler, web-sitesinin arka planında, kod kısmında yer alan, sayfanın ne hakkında olduğunu tanımlamaya yarayan text bloklarıdır. Meta tag keyword’leri de önyüzde, örneğin blog yazılarında gördüğümüz tag’lerin -bu arada onlar da artık SEO açısından pek bir anlam taşımıyor- arka planda, yalnızca arama motorları için tanımlanmış versiyonları olarak düşünebilirsiniz.

Temel Meta Tag Bileşenleri:

Meta Keywords – Yukarıda bahsettiğimiz, sayfa içeriği ile ilgili bir dizi anahtar kelime…

Title – Tarayıcı sekmesinde de görülen sayfa başlığı…

Meta Description – Sayfanın kısa açıklaması- ideal olarak 140 – 160 karakter arasında olmalıdır. Google arama sonuçlarında Title altında görünen açıklama…

Meta Robots – Arama motoru bot’larına sayfayı nasıl yorumlayacaklarını, hangi sayfaları indeksleyip hangilerini almayacaklarını gösteren kısım olarak tanımlanabilir.

Bunlar arasından Meta Keywords tag’i, belki yıllar önce işe yarayan bir parça olsa da, günümüzde SEO açısından bir anlam ifade etmiyor. Bunun başlıca nedeni, bu özelliği kötüye kullanıp bu alanı anahtar kelime ile doldurarak bir çeşit spam yapan webmaster’ların sayısının artması olarak gösterilebilir. Google da buna bir cevap olarak Meta Keywords’ü sıralama algoritmasından çıkardı.

Bununla birlikte, Meta Title ve Description alanları hala önemini koruyor. Yani bu alanları aşırıya kaçmadan -aslında ilk örnekte gösterdiğimize benzer bir şekilde- uygun anahtar kelimeleri de kullanarak kullanıcıya fayda sağlayacak şekilde doldurmak SEO açısından gerekli bir uygulama.

Anahtar Kelime Domain’ler

Aşağıdaki sektörlerde aklınıza gelen ilk isimleri bir kenara not edin:

  • Online Alışveriş
  • Uçak Bileti
  • Kadın Giyim
  • Konser bileti

Hem yerli hem yabancı sitelerde bu örnekleri istediğiniz kadar çoğaltın, ve bu arada kaç tane net anahtar kelime domain sahibi sitenin alanında lider olduğunu -ya da sıralamaları domine ettiğini- düşünün. Çok örnek bulamayacaksınız.

İşin domain’de bitmemesi bir yana, özellikle son zamanlarda, anahtar kelime domain’lerin orijinal, akılda kalıcı, markalaşmaya müsait isimler ile kıyaslandığında profesyonellikten uzak bir intiba bıraktığı da bir gerçek… O yüzden bu tip domain’lere yapacağınız yatırımları dijital pazarlama operasyonlarınız kapsamında çok daha kârlı şekilde değerlendirmeniz mümkün…

Aynı Konuda, Aynı Hedefe Hitap Eden Çok Sayıda Domain, Mikro-Site

Tek bir site ile yetinmeyip, hitap ettiği kitle üzerinde mikro hedefleme yapabilmek amacıyla birden fazla domain ile aktif olmak, bu yolla otorite artırmaya çalışmak da zamanının popüler SEO taktiklerinden.

Yine yukarıdaki örnek üzerinden gidelim; ahsapmasalar.comelyapimimasalar.coahsapmasamodelleri.net gibi anahtar kelime açısından zengin domain isimleri ile açılan siteler, ilk bakışta link alışverişi ve çeşitlilik yaratmak, piyasaya yayılmak gibi açılardan mantıklı görünebilse de; kaynakları ve branding, içerik, reklam gibi dijital pazarlama operasyonlarını bölmeden tek bir siteye yoğunlaştırıp onu otorite haline getirmek çok daha efektif bir yaklaşım.

Aynı sektörde birden fazla site ile büyümek hedefleniyorsa da, bu siteleri de kendi başlarına otorite haline gelecek niche siteler olarak hedeflemek tercih edilmelidir.

Agresif Backlink Satın Alma

Aslında link inşası operasyonlarını “zamanı dolmuş” diye nitelendirmek pek doğru değil… İyi planlanıp doğru uygulandığında, backlink desteğinin web-sitelerinin SEO performansına önemli bir katkı sağladığı göz ardı edilemez. Siteye zarar verebilecek bir uygulama olarak “agresif” backlink satın almaktan kastımız, aslında bunu başlı başına bir sektöre dönüşen, çeşitli sitelerde “99 TL’den başlayan fiyatlarla…” şeklinde sunulan, genelde tamamen link satma amacı ile açılmış çoğu kalitesiz içerikler ile dolu siteler üzerinden yapılan operasyonlar.

Google’ın bu gibi konuları eskisine oranla çok daha sıkı bir şekilde takip ettiğini hatırlamakta fayda var. Ayrıca küçük bir hatırlatma; artık “linksiz backlinkler” de oldukça popüler ve etkili… Yani alanında otorite sayılabilecek sitelerde sizin sitenizin ismi bile geçse, bu SEO skorunuzu olumlu etkileyecek bir gelişme…