Lazy Load Nedir?

Günümüzde site hızı, kullanıcılar ve Google için oldukça önem taşımaktadır. Hele ki web siteniz 3 saniyeden daha uzun sürede açılıyorsa gelen kullanıcıların yaklaşık yarısını kaybetme olasılığınız vardır. Özellikle görsel ve sayfa sayısı fazla olan web sitelerinde Lazy Load kullanarak site hızını düşürebilirsiniz. Peki nedir bu Lazy Load?

Bu yazımızda sizlerle Lazy Load’ın ne olduğunu ve nasıl faydaları olduğundan bahsedeceğiz.

Lazy Load; ekranda görünmeyen görsel, içerik, video yani tüm eklenen dosyaların en son açılma yöntemidir. Yani tüm dosyaların bir anda yüklenmesindense sayfada aşağı doğru indikçe yüklendiği bir JavaScript yöntemidir.

Tüm dosyaların aynı anda çağırılması sayfanın yavaş yüklenmesine neden olacaktır. Özellikle haber ve E-ticaret siteniz varsa ve çok fazla kategori – ürününüz varsa mutlaka bu JavaScipt dosyasını kullanın.

Lazy Load Fayfaları Nelerdir?

Lazy Load, SEO çalışmalarında da mutlaka önerilmektedir. Bunun nedeni site hızının olumlu etkileneceği için Google’daki sayfa otoritesi artacak ve hedef olarak belirlediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkmanızı sağlayacaktır. Tabii kullanıcıların da sayfanızdan hemen çıkmamaları ve site içinde rahat bir şekilde gezinmeleri, sitenizde kalma oranlarını olumlu etkileyecektir.

Sitedeki ürün görsellerinde, içerik alanındaki görsellere, sitenin alt kısmında bulunan logo ve sosyal medya ikonlarına, videolara, içeriklere yani kısaca bütün dosyalarınıza bu işlemi uygulayabilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken mutlaka dikkat etmelisiniz. Eğer içerik ve görseller hiç yüklenmezse bu durum kullanıcı açısından olumsuz bir durum olacaktır.

Bir cevap yazın