İçerik Üretimi

Yer aldığınız sektör ne olursa olsun, müşteriye dönüştürmek istediğiniz –ve müşteriye dönüştürmek zorunda olduğunuz- kitlenin ilgisini çekmek için kaliteli içeriğe ihtiyaç duyacağınız tartışılmaz. Dolayısıyla her şeyden önce ilgi çekici ve faydalı içerik üretiminin dijital pazarlama çalışmalarının merkezinde yer alması gerektiğini söylemek de yerinde olacaktır. Kullanıcıların kaliteli içerik peşinde olduğu, arama motorlarının da onlara aradıklarını verebilmek için sürekli daha etkili bir hizmet sunduğu yoğun bir rekabete sahne olan internet ortamında özgün ve nitelikli içerik; hem arama motorlarının, hem de kullanıcıların dikkatini çekmenizde ve uzun vadede markanızı sektördeki rakiplerinden daha avantajlı bir konuma getirmenizde büyük rol oynayacaktır.

Etkili bir içerik stratejisi oluşturmak isteyen markaların göz önünde bulundurması gereken çok sayıda faktör vardır. Bu faktörler arasında öne çıkanlar; markanın bulunduğu sektör, hedef kitle ve özellikleri, tercih edilecek mecralar ve yoğunlaşılacak içerik formatlarıdır. Marka farkındalığını arttırmak, sık kullanılan platformlarda müşteriler ile uzun soluklu, güvene dayalı ilişkiler kurmak, web sitesinin trafiğini yükseltmek ve en nihayetinde markanın dijital ortamdaki prestijine katkı sağlamak, her işletmenin öncelikli hedefleri arasında olmalıdır. Bunları sağlamak için ise, dikkatli bir şekilde tasarlanmış ve doğru uygulanan bir içerik stratejisine ihtiyaç vardır. Etkili bir içerik stratejisinin geliştirilme sürecini, aşağıdaki başlıklar üzerinden açabiliriz:

Hedef Kitleyi Tanıma
İçerik, kullanıcıya direkt olarak hitap edeceğinden, öncelikle hedeflediğiniz kitleyi oluşturan kullanıcıları tanımak yerinde bir adım olacaktır. Hedef kitleyi iyi analiz ettiğiniz takdirde, onların istek ve ihtiyaçlarına cevap verecek içeriği üretmeniz de daha kolay bir hal alır.

Fikir ve Planlama Süreci
Yaratıcı içerik fikirleri ortaya atıp onları geliştirme ve hedef kitlenize ne şekilde hitap etmeniz gerektiğine karar verme, içerik üretim sürecinin bir diğer önemli parçasıdır.

İçerik Üretimi
Bu aşamada; alanında yetkin kişiler, farklı mecralar için metin, görsel ya da video gibi farklı formatlarda üretecekleri özgün içerikler ile, önceki aşamalarda ortaya atılmış fikirleri hayata geçirirler.

Tanıtım
Ne kadar iyi olursa olsun, yeteri kadar geniş bir çevreye yayılmayan bir içeriğin markanıza faydası da oldukça kısıtlı olacaktır. Doğru kanallar ve kişiler aracılığıyla yapılacak tanıtım kampanyaları, içeriğinizin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır.

Sosyal Medya
Dijital dünyadaki hemen hemen her şey gibi içeriği de sosyal medyadan bağımsız olarak düşünmek mümkün değildir. Etkili bir sosyal medya stratejisi ile, içeriğiniz –ve dolayısıyla markanız- geniş ve dinamik bir kitle tarafından keşfedilme şansı bulacaktır.

Dijital dünyada trendler sık sık ve hızlı bir şekilde değişiyor. Birkaç gün önce popüler olan bir eğilimin, yarın gözden düşmesinin çok şaşırtıcı olmayacağı bir ortamda; önemini hiç yitirmeyeceğinden emin olabileceğimiz az sayıda şeyden bir tanesi de içerik. Yukarıdaki adımlar ve markaların hedeflerine göre tabii ki daha fazlası göz önünde bulundurularak oluşturulmuş başarılı bir içerik stratejisi; hikayenizi nasıl anlatacağınız, hangi platformlardan nasıl faydalanacağınız, hangi kullanıcılarla iletişim kuracağınız ve nasıl bir dil kullanacağınız gibi önemli sorulara cevap bulmanızı sağlayacaktır. Bu sayede siz de de içerik üretiminden siteniz ve markanız için maksimum verim alabileceksiniz.

Markanızın Potansiyelini Artırın!

Websitenizin ziyaretini veya satışını organik yollardan artırmak için..

Teklif Al

Referanslar

SEO
Web sitesine, arama motorları aracılığıyla daha fazla ziyaretçi çekilir.
Detay
İçerik
SEO uyumlu olacak şekilde yazı, video ve görsel içerik üretimi yapılır.
Detay
UX
Kullanıcı davranışları analiz edilir, sonuçlara göre tasarım yapılır.
Detay
Web Analiz
Web site metriklerine ve performans raporlarına göre strateji belirlenir.
Detay