Google’ın Spam İle Mücadelesinde 2015’in Özeti

Spam; hiç şüphe yok ki arama motorları, yayıncılar ve kullanıcıların en büyük ortak problemlerinden bir tanesi. Tamamen ortadan kaldırılması en azından şu an için bir ütopya gibi görünse de, Google, kullanıcıların spam yerine yüksek kaliteli içerik ile buluşması için kullanıcıların ve webmasterların da yardımıyla var gücüyle çalışmaya devam ediyor. İşte geçtiğimiz seneye dair bazı genel spam verileri ve Google’ın daha temiz siteler, daha temiz arama sonuçları ve daha temiz bir internet için yaptığı çalışmaların ana hatları:

2015 Spam Trendleri

 

  • Bilgisayar korsanlarının saldırısına uğrayan web sitelerinin sayısında önceki yıla oranla %180 gibi büyük bir artış gözlendi. Bu şartlar altında siz de hem internetten güvenli bir şekilde faydalanmak; hem de içeriğinizi, markanızı veya müşterilerinizi korumak için gerekli önlemleri almalısınız.
  • İçeriği yetersiz ya da düşük kaliteli web sitelerinin sayısında da artış meydana geldi. Çok az ya da hiçbir değer içermeyen, ya da başka sitelerden alınmış içerikleri yayınlayan sitelerden bahsediyoruz. Bu da internetteki mevcut bilgi kirliliğinde özgün ve kaliteli içeriğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurguluyor.

Google’ın Spam İle Mücadelesi

  • 2015 yılında spam ile mücadele ve kullanıcı deneyimini iyileştirme görevinin önemli bir kısmını her zaman olduğu gibi Google’ın algoritmaları üstlendi. Standart iyileştirmelere ek olarak, önemli algoritma güncellemelerinden bir tanesi, arama sonuçlarındaki hacklenmiş içeriklerin ortadan kalkmasını sağladı.
  • Kalan spam içerik ise manuel yöntemler ile temizlendi. Google, 2015 yılında site sahiplerine, sitelerine yaptığı manuel müdahaleleri açıklayan ve sorunların farkına varmalarına yardımcı olacak 4.3 milyon civarında mesaj gönderdi.
  • Spam temizleme sürecine giren sitelerin sayısında ise %33’lük bir artış gözlendi.

Daha Temiz Bir İnternet İçin Kullanıcılar ve Webmasterlar İle İşbirliği

  • Google, spame karşı verdiği mücadelede yalnız değildi. Dünya çapında, kullanıcılar tarafından 400.000’den fazla spam raporu yollandı. Google bu raporların %65’i için harekete geçti ve %80’ini spam olarak belirledi. Böylece interneti daha temiz bir ortam haline getirme yolunda önemli bir adım atılmış oldu.
  • 17 ülkede, toplam 200 saatten fazla süren online yayınlar aracılığıyla webmasterlar ile etkileşime geçildi ve faydalı paylaşımlarda bulunuldu.
  • Bunlara ek olarak Google’ın webmaster yardım forumu da, site sahipleri ve yöneticileri için yine benzersiz bir kaynak işlevi gördü. Kullanıcılar tarafından sorulan on binlerce soru bu platformda cevabını buldu.

Bir cevap yazın