Google’ın Zengin Kart Güncellemesi

Zengin kartlar, ya da yabancı kaynaklarda karşılaşabileceğiniz terimle Rich Cards, arama sonuçlarını kullanıcılara içerik ile ilgili bilgi sağlayacak şekilde formatlayan rich snippets’in başarısı üzerine geliştirilmiş yeni bir format. Öncüleri rich snippets’e benzer bir şekilde schema.org yapısını kullanan zengin kartlar, arama sonuçlarını görsel açıdan çok daha ilgi çekici bir şekilde sunarak mobil kullanıcılara daha verimli bir arama deneyimi sağlıyor.

Resimde de görülebildiği gibi zengin kartlar, arama sonuçlarının üst kısmında, resimlerden oluşan kaydırılabilir bir şerit şeklinde ortaya çıkıyor.

Zengin kartlar, arama sonuçlarında ön plana çıkarak hitap ettiği kitlenin dikkatini çekmek isteyen site sahipleri için iyi bir fırsat. Örneğin; yemek tarifleri yayınladığınız bir siteniz varsa, ilgili arama sonuçlarında tariflerini verdiğiniz yemeklerin resimlerini göstererek sitenizdeki içeriğin daha zengin bir ön izlemesini sunabilirsiniz. Bu görsel odaklı format sayesinde, belli siteler diğer sonuçlardan belirgin bir şekilde ayrıldığı gibi, kullanıcılar da aradıkları içeriği çok daha kolay bulabiliyorlar.

Zengin kartlar ilk olarak Google.com’da İngilizce dil seçeneğinde, yemek tarifi ve film kategorilerinde uygulanmaya başladı. Şu an ise yemek tarifleri, video içerikleri ve makaleler için mevcut. Google, geliştiriciler ve site yöneticilerine zengin kartlar konusunda ilk uygulamadan performans izleme sürecine kadar yardımcı olacak bir dizi araç ve güncellenmiş bir dokümantasyon da hazırladı. Büyük ihtimalle zaman ilerledikçe farklı dil seçenekleri ve kategorilerde de bu formatı görebiliriz.

Bir cevap yazın