Google Search Console Nedir?

Google Search Console Nedir?

Google Search Console, Google arama sonuçlarında sitenizin nasıl bir şekilde yer aldığını gösteren ve Google tarafında ücretsiz sunulan bir hizmettir. Search Console sayesinde sitenizi yönetebilir ve karşılaşabileceğiniz çeşitli sorunları çözebilirsiniz.

SEO çalışmasının ilk ve en önemli adımlarından biridir Search Console hesabı açmak. Search Console hesabı açarak Google’a web sitenizi tanıtmış ve alt sayfaları belirtmiş olursunuz. Google’ın web sitenizi tanıması da sonuçlarda çıkmanıza olumlu etki eder. Böylece hangi anahtar kelimelerden ne kadar ziyaret aldığınızı görüntüleyebilir, iyileştirme yapmak için kendinize yol haritası çıkarabilir ve az ziyaret alan sayfaları tespit ederek bu sayfalar için çalışmalar yapabilirsiniz.

Google Search Console Faydaları Nelerdir?

İster işletme sahibi ister SEO uzmanı ya da pazarlamacı ister site yöneticisi, göreviniz ne olursa olsun dijitalde yer almak için Google’ın ücretsiz sunduğu bu hizmete kayıtlı olmanız gerekiyor.

Son 16 aydaki verileriniz görüntüleyebilir, “Sorgular” – “Sayfa Sayısı” – “Ülkeler” – “Cihazlar” ve “Arama Görünümü” gibi detaylara ulaşabilirsiniz.

Site Haritaları (Sitemap)

Site haritası, sitenizdeki url’lerin Google tarafından taranması için oluşturulan bir yol haritasıdır. Site haritanızı eklemek ve bu verileri düzenlemek Google için büyük önem taşımaktadır. XML formatında oluşturacağınız bu dosyayı “Site Haritaları” kısmından ekleyebilirsiniz.

URL Denetimi

Yeni eklemiş olduğunuz sayfanın Google’da indekslenip indekslenmediğini tespit etmenize yardımcı olur. Eğer indekslenmemiş bir url ise “URL Denetimi” sekmesinden sayfanızı Google’a bildirebilirsiniz.

Backlink (Sitenin Yer Aldığı Bağlantılar)

Sitenizin yer aldığı sayfaları “Bağlantılar” sekmesinden kontrol ederek istemediğiniz ya da zararlı bulduğunuz sayfaları tespit edebilir ve engelleyebilirsiniz.

Mobil Kullanılabilirlik

Son zamanlarda mobilden girişlerin artmasıyla mobil uyumlu sayfalar daha da önem kazandı. “Mobil Kullanılabilirlik” sekmesinden sayfanızda oluşan hataları tespit ederek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Kapsam Sorunları

Web sitenizde oluşabilecek problemleri tespit etmek için “Kapsam” sekmesine tıklayarak yönlendirme hatalarını, 404 hatalarını ya da sunucu hatalarını inceleyerek düzenlenmesi için aksiyon alabilirsiniz.

Performans

Bir diğer önemli konu da hedeflediğiniz anahtar kelimelerden ziyaret almak… Hedeflediğiniz anahtar kelimelerden ziyaret alıp almadığınızı görebilir ve hangi kelimelerden ne kadar ziyaret aldığınızı tespit edebilirsiniz. Aynı zamanda bu kelimelerden ne kadar gösterim aldığınızı ve yine bu kelimelerin kaçıncı sırada olduğunu da performans sayfasında görebilirsiniz. Bu kelimelere ait sayfa bilgilerine ulaşabilir ve sıralaması düşük olan sayfalar için çalışma yapabilirsiniz.

Ayrıca hedeflediğiniz ülke varsa “Ülkeler” sekmesinden en çok ziyaret gelen ülkeleri sıralayabilir, web sitenize en çok hangi cihazdan ziyaret geldiğini görebilir ve bu verilere göre çalışmalarınızı şekillendirebilirsiniz.

Google hesabınız varsa buraya tıklayarak Search Console hesabınızı hemen oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın