Google Mobil Uyumluluk Test Aracı

Geçtiğimiz sene, mobilin son yıllardaki görmezden gelinmesi zor yükselişini izleyen herkesin uzun bir süredir beklediği şey gerçekleşti ve Google, mobil cihazlardan yapılan aramaların masaüstü aramalarını geride bıraktığını açıkladı. Bunu takiben Google analistlerinden John Mueller de, günümüzün dijital dünyasında mobilin markalar için önemini aşağıdaki cümle ile vurguladı:

“Eğer sitenizi –ya da müşterilerinizin sitelerini- hala mobil uyumlu hale getirmediyseniz, çok sayıda potansiyel müşteri kaçırıyorsunuz.”

Bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda, dijital dünyadaki varlıklarına önem veren markalar, hem kullanıcı hem de arama motoru dostu siteler için bir ön şart haline gelen mobil uyumluluğa da gereken önemi göstermek zorundalar.

Google da, bu konuda site sahiplerine yardımcı olabilmek adına, kolay erişilebilen ve kolay kullanılabilen bir mobil uyumluluk testi aracı hazırladı. Bu araca ulaşmak için Google Search Console’un  mobil kullanılabilirlik raporu sayfasını ziyaret edebilir ya da doğrudan aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz: Google Mobil Uyumluluk Test Aracı

Mobil uyumluluk test aracını kullanarak sitenizin –ya da herhangi bir sitenin- adresini verip çok kısa bir süre içerisinde mobil ile uyumlu olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz.

Araştırmaların da doğruladığı üzere, sitenizin mobil uyumlu olması, mobil kullanıcılar tarafından ziyaret edilme şansını önemli ölçüde arttırıyor. Siz de markanızın dijital dünyada ayrıcalıklı bir yerde konumlanmasını istiyorsanız, sitenizin ya da sitelerinizin mobil uyumluluğu, en büyük öncelikleriniz arasında yer almalı.

Bir cevap yazın