Dijitalde Bu Hafta – 26.01.2018

Amazon, İlk Kasasız Süpermarketi Hizmete Geçirdi

Amazon, kullanıcıların herhangi bir kasa çalışanı ya da self-servis ödeme istasyonu ile etkileşime geçmeden alışveriş yapabileceği süpermarketi hizmete soktu.

Pazartesi günü Seattle’da açılan Amazon Go mağazasında, tavana monte edilmiş yüzlerce kamera ve raflardaki ürün sensörleri sayesinde, alışveriş yapan kullanıcıların kimlikleri ve aldıkları ürünler belirleniyor. Kullanıcılar mağazayı terk ederken de, yaptıkları alışverişin tutarı Amazon Go uygulaması üzerinden kredi kartlarına faturalandırılıyor.

İlk denemelerde benzer müşterileri ayırt etme ya da çocukların aldıkları ürünleri farklı raflara geri koyması gibi durumlarda pürüzler gözlemlenmiş olsa da, ödeme kuyruğunu tamamen ortadan kaldırarak kullanıcılara kolaylık sunan bu uygulama, market alışverişinin geleceği adına önemli bir gelişme olarak gösteriliyor.

Google, Ürün Hatırlatma Reklamlarını Kapatma Özelliğini Getiriyor

Artık kullanıcılar, daha önce sitelerini ziyaret edip ürünlerini inceledikleri markaların hatırlatıcı reklamlarını kapatma seçeneğine sahip olacak.

Google, bu tip reklamların faydalı olabildiğini, ancak kullanıcıların da ne tip reklamlar görecekleri konusunda daha fazla kontrol sahibi olabilmeleri gerektiğini belirtti.

Uygulamaya göre, herhangi bir markanın reklamı kullanıcı tarafından gizlendiğinde, yerini yeni bir reklam alacak.

Sanal Para Birimlerine Karşı Artan İlgi, Ekran Kartı Fiyatlarının Yükselmesine Sebep Oldu

Bitcoin, Ethereum, Ripple gibi sanal para birimlerine özellikle de son zamanlarda git gide daha çok kullanıcının ilgi göstermesi, bunları üretebilmek için gerçekleştirilen mining(madencilik) çalışmaları için gerekli olan yüksek kapasiteli ekran kartlarının fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Bunun sonucu olarak bu tarz ekran kartlarına olan talep artarken, stoklarda da önemli bir azalma görüldü ve bazı üretici ve satıcılar, satın alınabilecek maksimum ekran kartı sayısına yeni bir sınırlama getirdi.

Google, Yeni Girişimi Chronicle İle Siber Suçlara Savaş Açıyor

Google’ın yarı gizli araştırma-geliştirme departmanı olarak çalışan Google X, yeni siber güvenlik şirketi ile, siber suçlara karşı küresel çapta bir mücadele başlatmayı hedefliyor.

Bir çeşit “dijital bağışıklık sistemi” olarak da adlandırılan Chronicle, her büyüklükte işletme için kullanılabilecek siber güvenlik çözümleri sunuyor. Google’ın alt yapısını kullanacak olan şirket, tehditleri günümüzdeki diğer sistemler ile kıyaslandığında çok daha geniş ölçekte ve hızlı fark etme vaadi veriyor.

İlk versiyonları Fortune 500’de yer alan belli başlı şirketlerde test edilmiş olan proje hakkında şu an için fazla bir detay mevcut değil.

iOS 11.3’e, Acil Durumlarda Otomatik Yer Bildirme Özelliği Geliyor

Apple, iOS 11.3 versiyonunda, acil durumlarda kullanıcının lokasyon bilgilerini otomatik olarak ilgili birimlere aktaracak bir özelliğin de yer alacağını duyurdu.

Advanced Mobile Location(Gelişmiş Mobil Lokasyon) olarak bilinen özellik sayesinde, kullanıcılar herhangi bir olayda bir acil durum servisini aradıklarında, net lokasyon bilgileri telefonları tarafından aradıkları yere otomatik olarak iletilecek. Bu özellik ile, acil durum telefonlarında lokasyon bilgisini yanlış ya da eksik verme, ya da zamanında verememe gibi sorunların üstesinden gelinmesi hedefleniyor.

Beta versiyonu kullanıma sunulan iOS 11.3, tamamlanmış hali ile önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek.

 

Bir cevap yazın