8 Maddede Google I/O 2016

Bu senenin beklenen teknoloji olaylarından Google I/O 2016, Mountain View’de 7000’den fazla geliştiricinin katılımıyla geçtiğimiz ay tamamlandı. Bu bağlantıdan YouTube’deki oynatma listesine ulaşabileceğiniz etkinlikte, Google’nin yapmakta olduğu veya yapmayı planladığı birçok heyecan verici yenilik ve geliştirmeden detaylı bir şekilde bahsedildi.

İşte etkinliği kaçıranlar için, her gün milyarlarca arama için başvurulan Google’nin hem kullanıcıların hem de yayıncıların hayatını kolaylaştırmak adına yapacağı yeniliklerden öne çıkan sekiz tanesi:

1- Zengin Kartlar

Arama sonuçlarında yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilebilecek zengin kartlar, hızla artan mobil aramalara yönelik olarak tasarlanmış bir özellik. Rich snippets uygulamasının gelişmiş hali olarak da tanımlayabileceğimiz zengin kartlar ile, arama sonuçları mobil kullanıcılara görsel açıdan çok daha ilgi çekici bir şekilde sunuluyor. Şimdilik film ve yemek tarifi kategorilerinde yapılacak aramalarda karşınıza çıkabilecek olan zengin kartlar, zamanla diğer kategorilerde de kullanılmaya başlanacak.

 

2- Yeni Search Console Raporları

Google, Search Console raporlarını daha kapsamlı ve fonksiyonel kılarak, site yöneticileri ve geliştiriciler için sitelerinin arama motoru performanslarını ölçmeyi daha kolay ve verimli hale getirmeyi amaçlıyor. Örneğin artık site yöneticileri, zengin kart yapılandırmalarını kontrol edebilecekleri yeni bir rapordan faydalanabilecekler ve içeriği daha da geliştirilebilecek zengin kartları görebilecekler. Ayrıca, Search Appearance Filter kullanarak da aldıkları trafiği AMP(Accelerated Mobile Pages – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) ve zengin kartlar gibi özelliklere göre filtreleyebilecekler.

3- Gerçek Zamanlı İndeksleme

Dünyada her gün güncel olaylarla ilgili yüksek miktarda arama yapılıyor. Google de gerçek zamanlı indeksleme ile, yaşanmakta olan olaylar ile ilgili arama yapan kullanıcıları hızlı bir şekilde en güncel bilgiler ile buluşturmayı hedefliyor. Bu geliştirme ile yayıncılar, içeriklerinin botlar tarafından indekslenmesini beklemek zorunda kalmadan Google Indexing API ile gerçek zamanlı indekslemeden faydalanabilecekler.

4- Daha Hızlı Mobil Sayfalar

Günümüz dijital dünyasında hızın önemi tartışılmaz. Kullanıcıların %40’ından fazlasının, yüklenmesi üç saniyeden fazla süren bir siteyi terk ettiğini düşünürsek, hızlı olmanın internette başarının ilk şartlarından olduğunu söyleyebiliriz. Google da, mobil arama sonuçlarının daha hızlı yüklenmesini sağlamak için AMP’den(Accelerated Mobile Pages – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) faydalanıyor. Etkinlikte iOS ve Android uygulamalarındaki Google News’e AMP desteğinin geleceği ve ayrıca zengin kartlar ile AMP’nin birlikte kullanıldığı deneylerin yapılmaya başlandığı duyuruldu.

5- Yeni ve Geliştirilmiş Yapısal Veri Testi Aracı

Google’nin popüler araçlarından Yapısal Veri Testi Aracı, yeni özellikler ile daha da güçlendirildi. Yeni Yapısal Veri Testi Aracı, DevSite Arama Galerisi ve zengin kartlarınızın arama sonuçlarında nasıl görüneceğini görebileceğiniz arama ön izleme hizmeti ile entegre olmuş şekilde geliyor.

6- App Indexing Artık Daha İyi Bir Yerde

App Indexing, Google’nin geliştirici platformu olan Firebase’ye taşındı. Google arama ile entegre halde olan yeni Firebase App Indexing sayesinde, uygulamanız da arama sonuçlarına taşınacak ve böylece hedef kitlenizle etkileşime geçme şansınız artacak.

7- App Streaming

App Streaming, Android kullanıcılarının Play Store’deki uygulamaları indirmeden önce denemelerine imkan tanıyan bir özellik. Denemek isteyenler için App Streaming, Play Store’de kullanılabilir durumda.

8- Yenilenmiş Dokümantasyon

Geliştiriciler için olmazsa olmaz bir rehber görevi gören dokümantasyon da yenilendi. Konu başlıklarına göre düzenlenmiş rehberler ile artık dokümantasyon her zaman olduğundan daha kullanıcı dostu.

Bir cevap yazın