2018 SEO Trendleri

2018’in ilk haftasını geride bıraktığımız şu günlerde, dijitalin diğer pek çok kulvarında olduğu gibi arama motoru optimizasyonunda da öne çıkacak trendler yavaş yavaş kendilerini belli etmeye başladı. Uzmanların söylediklerine ve bu alanda otorite kabul edilen belli başlı sitelerde çıkan yazılara baktığımızda, 2018 yılında SEO’da hem geçtiğimiz yılların trendlerinin devam edeceğini, hem de yeni trendlerin öne çıkacağını söyleyebiliriz.

Gelin, bu yıl etkili bir SEO stratejisine sahip olmak istiyorsanız göz ardı etmemeniz gereken noktalara hızlıca bir göz atalım…

Sesli Arama Önem Kazanacak

Dijital alemin yeni gözdeleri akıllı hoparlörlerin satışları git gide artıyor. Amazon Echo ve Google Home gibi ürünler yoğun ilgi görmeye devam ederken, artık “Apple ve Samsung akıllı hoparlör yarışında…” gibi haberler de karşımıza çıkmaya başladı. Kullanıcıların arama alışkanlıklarını önemli ölçüde değiştireceği kesin olan bu cihazlar, arama motoru optimizasyonuna da farklı bir yaklaşım getirmeyi zorunlu kılacak. Basit bir örnek vermek gerekirse, sesli komutlar ile oluşturulan sorguların genellikle klasik yazılı sorgulardan çok daha detaylı olduğu biliniyor. Bu da, yapılacak optimizasyonların da bu tip sorgulara odaklı olmasını -veya en azından onları da dikkate almasını- şart kılıyor.

SERP’in Gelişimine Ayak Uydurabilmek Önemli

SERP(Search Engine Results Page – Arama Motoru Sonuç Sayfası), geçtiğimiz yıllar içinde büyük bir değişim geçirdi. Biraz zorlanarak da olsa hepimizin hatırlayacağı, sadece linklerden ve basit açıklamalardan oluşan metin içerikli sayfalar, zamanla yerlerini ürün değerlendirmelerinin, marka kataloglarının, kısa Wikipedia içeriklerinin, ilgili tweet’lerin, adım adım yemek tariflerinin ve çok daha fazlasının yer aldığı zengin içerikli sayfalara bıraktı. Kısacası, sürekli gelişen ve yüksek ihtimalle her yıl trendler arasındaki önemini koruyacak olan SERP, 2018 yılında da SEO gündeminden düşmeyecek. Son zamanlarda featured snippet’lerin sayısının azalması ve Google bilgi grafiği içeren sonuçların çoğalması SERP’te görülen önemli değişimlerden bir tanesi… Tabii bunun featured snippet’lerin öneminin azalacağı anlamına geldiğini söylemek için henüz çok erken… Bunun yanı sıra, 2018’de, kişiselleştirilmiş sonuç sayfaları da önemini koruyacak. Kullanıcıların ilgi alanları, lokasyon bilgileri ve arama geçmişlerinin de dikkate alındığı sonuç sayfaları -özellikle de sesli aramalar ile bir arada düşünüldüğünde- üst sıralarda yer almak için girilen rekabete farklı bir boyut katacak. Başka bir deyişle, artık arama sonuçlarında “1. sıra”da yer almak eski anlamını korumadığından, yüksek trafiği garantilemek için bundan çok daha fazlasını yapmak gerekecek.

Görsel Arama Ön Plana Çıkacak

Web-sitelerinden uygulamalara kadar pek çok online platform -ve bunlar üzerinde gerçekleştirilen aktiviteler- git gide daha görsel odaklı hale geliyor. Bu trendin arama motoru algoritmalarını etkilemeyeceğini söylemek pek gerçekçi olmayacaktır. Özellikle Google ve Bing gibi şirketler’in görsel aramaya yatırım yaptığını göz önüne alırsak, web-sitesi içeriklerinde konuya uygun, ilgi çekici görsellerin kullanımının ve bu görsellerin SEO odaklı olacak şekilde optimize edilmesinin de yayıncılar için büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz.

UX & Sayfa Hızı

UX(User Experience – Kullanıcı Deneyimi) her zaman önemliydi; her zaman da önemli olacak. Yine de arama motorlarının beklentilerinin arttığını söylemekte fayda var… Bilindiği gibi Google sayfaların maksimum 3 saniyede yüklenmesini istiyor. Aynı anda birkaç sekme açan kullanıcıların bu sekmelerden birini kapatıp diğerine geçene kadarki bekleme süresini düşünürsek, artık neredeyse 3 saniyenin bile fazla iyimser olduğunu söyleyebiliriz. 2016’nın sonlarında masaüstünü geride bırakan mobil trafiğin de artışı sürdürüyor olması, artık kullanıcı deneyimini  daima çift taraflı olacak şekilde düşünme zorunluluğunu getiriyor.

Linksiz Backlinkler

Bing, ilgili sitelerin sayfalarında birbirlerinden link vermeden bahsetmelerinin de artık sıralamaları etkilediğini, yani SEO açısından önem taşıdığını duyurdu. Google bu konuda kendi adına bir açıklama yapmamış olsa da, bu tarz bir yaklaşımı benimsemediğini ya da yakın zamanda benimsemeyeceğini düşünmek için bir sebep yok… Özellikle de standart backlink kullanımının bir sektör haline gelip pek çok site tarafından istismar edilmesinin önüne geçilemediğini düşünecek olursak… Tabii belirtmekte fayda var; bu geleneksel backlinklerin, yani kaliteli sitelerden alınacak bağlantıların önemini yitireceği anlamına gelmiyor. Yine de bu sene bu alandaki gelişmeleri yakından takip etmekte fayda var gibi…

Bir cevap yazın