SEO

Search Engine Optimization, Türkçesi arama motoru optimizasyonu olup sitenin, arama motorlarından aldığı trafiği, iç ve dış etkenleri geliştirerek optimize etme işlemidir.

Site veya sayfalarınızın arama motorları tarafından daha kolay bulunup arama sonuçlarında çıkması ve arama sonuçları sayfalarında üst sıralarda yer almasını sağlamak amacıyla sitenize veya sayfalarınıza uygulanan operasyonel işlemlerdir.

SEO Yöntemleri

White Hat: Yöntemlerin arasında en geç dönüş alınan SEO çalışmasıdır. Etkisi geç ama uzun süre devam etmektedir. Etkisini hiç yitirmez, rakipler çalışma yaptığı sürece etkisini zamanla azaltmaktadır. Spam ya da illegal çalışmalara asla yer verilmez. Önerilen ve Brands&Clicks’in tercih ettiği yöntem White Hat’tir.

Gray Hat: White Hat’e göre daha hızlı dönüş alınan SEO çalışmasıdır. Etkisi daha hızlı etki etmekte ama etkisinin uzun süre devam etmesi konusunda şüpheler oluşturmaktadır. Etkisini çabuk yitirme riski bulunmaktadır. Spam ya da illegal çalışmalara ara sıra yer verilir.

Black Hat: SEO çalışmalarının en zararlı olan çalışmalarındandır. Kısa sürede yapılan çalışmayla direkt olarak etki eder ve etkisini çok çabuk yitirir. Tamamen spam ve illegal çalışmalar yer almaktadır. Uzun süreli ve marka yatırımı yapılacak ise kesinlikle bu yöntem kullanılmamalıdır.

SEO Aşamaları

SEO çalışması 3 ana başlıkta yapılmaktadır. Öncelikli teknik düzenlemelerle başlanarak, site teknik olarak arama motoruna uyumlu hale getirilir. Teknik düzenlemeler 3-4 ay arasında bir sürede tamamlanmaktadır. Sonrasında içerik kısmına geçilerek, sayfalarla anahtar kelime eşlemesi yapılarak, içerik anlamında düzenlemeler yapılır. İçerik düzenleme süresi 2-3 ay arasında bir süreç almaktadır. İçerik düzenlemeleri tamamlandıktan sonra içerik geliştirmelerine geçilerek bu işleme sürekli olarak devam edilmektedir. Link inşası kısmında çalışmalar başlar. Farklı sitelerden, SEO çalışması yaptığımız site referans edilir ve sosyal medyadan da bu çalışmalar desteklenir. İçerik geliştirmesi ve link insaşı çalışmaları ömür boyu devam etmesi gereken çalışmalardır.

SEO Performansı Ölçümlemesi

SEO çalışmaları, kısa sürede etkisini göstermediği için aylık olarak raporlama yapılır. Her ayın başında sunum halinde markaya iletilir.

SEO Performansını Belirleyen Metrikler

Organik Trafik: Site ziyaretlerinin ölçümlendiği araçlar (Google Analytics, Yandex Metrica vb.) aracılığıyla, arama motorlarından gelen trafiğin sayısını görüntüleyerek, performansın direkt etkisini görebilirsiniz.

Organik Görünürlülük: Webmaster araçlarıyla (Google Search Console, Yandex Webmaster), arama motorlarındaki hangi anahtar kelimelerde görünürlülük sağladığınızla ilgili rakam belirlemektedir.

Anahtar Kelime Sıralaması: Arama motorlarında, arama hacmi yüksek anahtar kelimelerdeki website sıralamalarınızı görerek, site performansınızı karşılaştırabilirsiniz.

SEO Metrikleri: Çeşitli SEO toolları üzerinden Domain Authority, Trust Flow, Google Index, Spam Score, Backlink Sayısı, SEO Visibility gibi metrikleri kontrol ederek, zaman içerisindeki değişimleri karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz 4 parametreyi inceleyerek, SEO performansının zaman içerisindeki değişimini görebilirsiniz.

Markanızın Potansiyelini Arttırın!

Websitenizin ziyaretini veya satışını organik yollardan arttırmak için..

Teklif Al

Referanslar

SEO
Web sitesine, arama motorları aracılığıyla daha fazla ziyaretçi çekilir.
Detay
İçerik
SEO uyumlu olacak şekilde yazı, video ve görsel içerik üretimi yapılır.
Detay
UX
Kullanıcı davranışları analiz edilir, sonuçlara göre tasarım yapılır.
Detay
Web Analiz
Web site metriklerine ve performans raporlarına göre strateji belirlenir.
Detay